Mężczyźni wraz z wiekiem wykazują tendencję do łysienia. Może dlatego włosy stanowią symbol ich witalności. To, że mężczyznę postrzega się jako młodego i pięknego, jest w sporej mierze warunkowane tym, że ma on włosy.

man on the beach holding both hands in the air

Włosy wytworem skóry

Włosy mają postać zrogowaciałego białka i są wytworem skóry, z której wyrastają. Rosną mniej więcej 12-15 centymetrów na rok, co w przeliczaniach bardziej bliskich wychodzi 1-2 centymetry na miesiąc i 0,3-0,4 centymetra na tydzień. Pierwszy rodzaj włosów to te, które rosną od urodzenia, jak na przykład włosy na głowie. Drugi rodzaj włosów to te, które rosną od okresu dojrzewania, jak na przykład włosy na twarzy, czy na ciele. Ich jedności tkwi w budowie, czyli białkowym składzie, a także w funkcji, czyli termoregulacji. Ich różnorodność tkwi natomiast w teksturze, bo włosy na głowie są cieńsze i bardziej proste a włosy na twarzy mają grubszy i bardziej kręcony wygląd, a także w ich wrażliwości na wypadanie, bo włosy na głowie wypadają, a włosy na twarzy nie. Oczywiście włosy mogą, ale nie muszą wypadać, zależy to nie tylko od wrażliwości na męskie hormony, ale przede wszystkim od predyspozycji genetycznych.

Pielęgnacja oraz stylizacja włosów

Aby włosy naprawdę stanowiły atut mężczyzny, a nie powód do wstydu, trzeba o nie dbać. Pierwszym krokiem okazuje się pielęgnacja. Odbywać się ona powinna przez podcinanie włosów, jak też ich nawilżanie. Pomagają wizyty w salonie fryzjerskim w przypadku dbania o fryzurę i zakładzie barberskim w przypadku dbania o brodę. Pomagają przy tym specjalne kosmetyki pielęgnujące, czyli oczyszczające szampony, odżywiające odżywki, oraz nawilżające kremy, balsamy i olejki. Drugim krokiem okazuje się stylizacja. Odbywać się ona powinna przez modne układanie fryzury i brody. Włosy ułożyć można wedle uznania, na przykład przypłaszczając, stawiając lub rozburzając. Pomagają w tym między innymi pasty do włosów zapewniające mocny chwyt i  nabłyszczenie, a także lakiery zapewniające dowolny kształt i matowy efekt. Z tak wypielęgnowaną fryzurą i brodą można ruszać na podbój.

Podziel się

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.Required

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

You May Also Like to Read